Perdesiz Gitar ile İlk Denemeler

fretless guitar

Daha öncesinde uzunca evde eski klasik gitarımı adım adım nasıl perdesize çevirdiğimi anlatmıştım. Nihayet kanal kayıt ile düzgün bir kayıt yapma şansım oldu. Kısaca özetleyecek olursam, gitarın misina tellerinde tiz ses biraz fazla geliyor, onu da mümkün olduğu kadar biramp üzerinden düzenlemeye çalıştım.

Maalesef gitarımın ağacı çok kaliteli olmadığı için uzun sustainli titreşimler alamıyorum. Ancak yine de ses bana çok tatmin edici geldi. Umarım beğenirsiniz.Related Posts :

2 Comments :

 1. cihangir

  merhaba Özgün hocam. katener ve perdesiz gitarla uğraşan birine rastlayacağımı hiç ummazdım. ben de bir raylı sistem projesinde inşaat mühendisiyim ve Türkiye’deki perdesiz gitar imalatı yapan insanlara bir bakayım demiştim, karşıma bu blog çıktı. yakında afrikadan dönüp bir perdesiz edineceğim, kendim yapabilir miyim pek sanmıyorum, belki bildiğiniz bir gitar olur ve tavsiye verirsiniz çevrenizden. yıllardır aradığım bir tını var ve hala arıyorum, paylaşım için teşekkürler.

  1. Merhabalar,
   Yorumunuzu maalesef gec gordum. Açıkcası kötü bir gitar ile perdesiz gitar çalmaya çalışmak bir zulüm oluyor diyebilirim. Tanıdığım perdesiz gitar üreten luthierler var ancak çoğu sipariş üzerine üretim yapıyor haliyle de pahalı ürünler. Henüz ben de profesyonel bir perdesiz gitar alabilmiş değilim.
   Tını konusuna gelirsek o apayrı ve sanırım 10 yıllar sonunda elde edilebilecek bir konu. Ben akustik gitarımda 15 yılın sonunda hala istediğim tınıyı alabilmiş değilim. Arayışlar devam ediyor 🙂
   Görüşmek üzere.


Bir cevap yazın :

* Your email address will not be published.