İp Atlamak İçin Gerçekten İpe İhtiyacımız Var mı?

Ip atlamak belki de çoğumuzun hayatta en az bir kere yapmış olduğu ve daha çok çocukluk dönemimizle ilişkilendirdiğimiz bir aktivite. Ancak günümüzde çocukların teknolojiyle çok aşırı iç içe olduğunu göz önünde bulundurursak belki bir kaç nesil sonrası için bu ilişki artık ortadan kalkacak. Fazla uzatmadan asıl konuma gelmek istiyorum, Malum Covid19 yüzünden çoğumuz uzun bir süredir evden dışarı çıkamıyoruz, bu da eminim ki düzenli egzersiz yapmayı alışkanlık haline getirmiş onca insan için oldukça can sıkıcı bir durum haline geldi. Maalesef ben de bunlardan biriyim, en azından kardiyo egzersizlerimi yapabilmem için dışarı çıkmıştım ancak açık alanlarda spor yapılma yasağı yüzünden maalesef bu girişimim de başarısızlık ile sonuçlandı.

Bu noktada artık son çare olarak bir uygulama desteği ile evde yapabileceğim egzersizler üzerine yönelmeyi tercih ettim. Ancak, herhangi bir koşu, bisiklet vb türünde egzersiz ekipmanım olmadığı için uygulamanın bana önerdiği ‘Sanal/Hayali İp Atlama’ (Virtual Skipping Rope) egzersizi ile karşılaştım. Evet ilk duyduğunuzda size de komik gelmiş olabileceğini tahmin edebiliyorum ancak gerçekten böyle bir aktivite mevcut. İlk başta garip bulmama rağmen bu konuyu biraz araştırma kararı aldım.

Öncelikle İp atlama-egzersiz-sağlık üçgeni içerisinde bulduğum ilginç bilgileri sizinle paylaşmak istiyorum.

Kalori Yakımı

Nedendir bilinmez, İp Atlamak gereğinden az değer verilmiş (under-estimated) egzersizler içerisinde en üst sıralarda yer alıyor. Ancak Amerika Sağlık enstitüsünün bir araştırmasına göre 90 kilo civarında bir kişi diğer spor türlerine göre bir saat boyunca ip atladığında yaklaşık 1000 kcal enerji harcıyor. Bir porsiyon iskenderin ortalama 1000 kcal olduğunu düşünürsek eğer, bu gerçekten ciddi derecede önemli bir kalori yıkımı anlamına geliyor. İp atlamak, diğer egzersiz türleri ile kıyaslandığında ise yürüyüş, yüzme, koşu, bisiklet ve kürek çekmeyi çok çok gerisinde bırakıyor.

Egzersizlere göre saatte kcal yakımı

Bilimsel Makaleler

Hazır Google Scholar’da dolaşırken bir de bu konu ile ilgili yazılmış makalelere de göz atmak istedim. Akademik makalelerin çoğunda çocukların ip atlama aktivitesi sırasında fiziksel ve ruhsal gelişimleri üzerine çalışmalar yapılmış. Bir çalışmaların birinde günde 15 dakika süreyle yapılan ip atlama aktivitesinin çocukların fiziksel direnci ve kas gücü üzerinde önemli etkileri olduğu [1] , diğer bir çalışmada ise engelli öğrencilerin 10 haftalık düzenli ip atlaması sonucunda, kas esnekliğinde ve eklem hareketlerinde önemli iyileşmeler olduğu, kalp ve akciğer sağlığını olumlu yönde geliştirdiği bilgisine yer verilmiş [2].

Ancak bana en ilginç gelen çalışmalardan bir tanesi, 1993 yalında Mississippi’de yapılan bir araştırma [3]. Bu çalışmada, sporcuların ani/anlık güç gerektiren kas kapasitelerini artırmak için ağırlığı artırılmış ipler kullanılarak ip atlama egzersizi yapmaları istenmiş. 12 haftalık ağırlıklı ip atlama seansları sonunda, çok fazla varyasyona sahip olması nedeniyle (Ip ağırlığı, atlama hızı, atlama süresi) bu yöntemin tek başına vücut kas kütlesini geliştirdiği, etkili bir kardiyo çalışması yaptığı ve kolayca her ortama uygulanabildiği üzerinde durulmuş.

Hatta gariptir ki ip atlamayla ilgili 90’lı yıllarda geliştirilmeye başlanmış çok fazla patent ürünü de mevcut.

İp Olmadan İp Atlanır mı?

İlk başta kulağa biraz garip bir fikir gibi gelse de aslında bu sorunun cevabı teknik olarak bence evet. Çünkü bu egzersizde, asıl amacın belirli bir yükseliğe sürekli ve tekrarlı şekilde zıplamak olduğu düşünülürse, bu yöntem oldukça mantıklı geliyor. Ancak karşınızda herhangi bir fiziksel engelin bulunmaması (ayağınız ipe takılması) sizi yoruldukça daha az zıplamaya ve hatta kendinizi fazla zorlamamanıza neden olabiliyor. Diğer bir nokta ise, bu hareketin devamı için ellerinizi aynı ip atlıyor gibi sürekli olarak dairesel hareketlerle desteklemelisiniz. Benim en çok hoşuma giden yanlarından bir tanesi ise, bir ipin olmaması yorulsanız dahi küçük zıplamalarda egzersizi daha uzun süre yapmanıza yardımcı oluyor. Ancak bu egzersiz sırasında ilk başlarda el ve zıplama koordinasyonu bir miktar zorlayıcı olabiliyor. Belki de bu sebeple, el ve vücut senkronizasyonu konusunda Sanal/Hayali İp Atlamayı kolaylaştırıcı bir ürün patenti bile geliştirilmiş.

Maalesef konuyla ilgili bilimsel makale arayışında bulunsam da çok fazla kaynağa rastlayamadım, ancak çoğu egzersiz ve antrenman programında bu tip yeni ip atlama yönteminin yer almaya başladığını görüyorum. Bir süredir evde Sanal/Hayali İp Atlamayı deniyorum, Kolayca uygulanabilir ve zorluk seviyesinin kendinize göre artırılıp azaltabilir olması nedeniyle, bu egzersizi Covid19 günlerinde evde tek başınıza kardiyo çalışmalarınız için kullanabilirsiniz..


Referanslar

1-Jahromi, M., Gholami, M., The effect of jump-rope training on the physical fitness of 9 to 10 years old female students, Advances in Applied Science Research, 2015, 6(4):135-140

2-Chen,C., Lin,S., The impact of rope jumping exercise on physical fitness of visually impaired students, Research in Developmental Disabilities 32 (2011) 25–29

3-Masterson,G., Brown,P., Effect of Weighted Rope Jump Training on Power Performance Tests in Collagians


Related Posts :

No Comments :

Bir cevap yazın :

* Your email address will not be published.