Evde Perdesiz Gitar Yapımı

Perdesiz Gitar

Her zaman enstrümental müziğin diğer müzik türlerinden daha zengin, daha duygu yüklü olduğunu düşünmüşümdür. Çünkü hali hazırda yapılmış çoğu şarkıdan sözleri çıkardığınızda size 3-4 dakika boyunca bir şeyler anlatacak, farklı hisler uyandıracak çok da bir şey kalmıyor geriye. Ancak çok gariptir ki karşısındakine tek bir kelime etmeden sadece müzikle bir şeyler hissettirebilmek her zaman büyülendiğim, ve anlam veremediğim en etkili anlatım şekli olmuştur.

Tabiki benim için enstrümental müzik denilince aklıma gelen ilk isimlerden biri Erkan Oğur oluyor. Hepimizin kulağında çoktan bir perdesiz gitar sesi duyulmaya başladığını hissediyorum bile. Belki de biraz 20’li yaşları bitirmemden de kaynaklı olabilir bilmiyorum, bir süredir perdesiz enstrümanlara ve geleneksel türk müziğinin modern versiyonlarına oldukça ilgi duymaya başladım. Bu vesileyle yeni bir Erkan Oğur keşfettim de diyebilirim, o isim Cenk Erdoğan. Gerek modern tarzı ve gerekse özgün besteleri sayesinde (tez yazma süreciminde etkisini göz ardı edemem tabi ki) neredeyse her gün Cenk Erdoğan’ın videoları üzerinde gezerken buldum kendimi ve en kısa zamanda perdesiz gitar elde etmenin yollarını aramaya başladım.

Çok uzatmadan biran önce konuya gelmek istiyorum, aksi halde gitar üzerine saatlerce konuşabileceğimden hiç şüphem yok. Malum Covid-19 nedeniyle hiçbirşey yapamıyoruz, ben de hali hazırda bir süreliğine Türkiye’ye gelmişken, 15 yıl önce ilk websitesi tecrübemle kazandığım ilk parayla aldığım, maddi değerinin manevi değeri yanında sıfır kalan, oldukça ucuz, bu klasik gitarımı perdesiz gitar yapmaya karar verdim.

Perdeleri sökün

Evet öncelikle bütün perdeleri sökerek işe başlıyoruz. Bunu pense ya da bir kerpeten tarzı rahatça kavrayabileceğiniz herhangi bir araçla yapabilirsiniz. Ancak bir kaç noktada sizi uyarmak istiyorum;

 • Gitar klavyesine hazar vermemeye özen gösterin (Aksi halde daha sonrasında bu kusurları kapatmakla uğraşacaksınız)
 • Düzgün bir şekilde perdeyi tuttuğunuz halde rahat bir şekilde yerinden çıkacaktır
 • Eğer gitarınız çok kaliteli bir gitar değilse, /benimki neredeyse suntadan yapılmış oldukça kalitesizdi/, saptaki perde yanlarındaki kısımların aşındığını, dağıldığını göreceksiniz.

Ve biz perdeleri söktük, üzülerek söylemem gerekir ki, gitarımın kalitesizliğinden dolayı perdeleri söktükten sonra gitar sapı üzerinde çok fazla göçük ve aşınma oluştu. Malum söktüğümüz perdelerin yerleri ise boş, çukur olarak kaldı. Çukurları doldurmak için tutkal haricinde katı bir maddeye ihtiyacınız olacak çünkü hernekadar ıslakken tutkal boşlukları doldurmuş gibi görünse de kuruyunca hacmi azalacak belki de micron derecesinde çok ince katman yaratacağından tek başına perde çukurlarını doldurmakta yeterli olmayacaktır.

Zımpara

Perde boşluklarını da tutkalı talaş tozuyla ya da külle karıştırıp doldurduk ve geldik zımparalama işlemine. Bence en önemli aşamlardan bir tanesi diyebilirim, ben çok şanslıydım ki, bu sürecin çoğunu babam sayesinde çok az bir hasar ile atlattık ancak yine de sapı, düzgün bir yüzey kalitesine getirebilmek için abartmıyorum belki birgün boyunca zımpara yapmak zorunda kaldık. Zımparada öyle birşey ki, en kalından en inceye doğru ilerlemek durumundasınız ve bunu mümkün olduğu kadar eşit seviyede yapmanız gerekiyor. Sert düz yüzeyli bir bloğa, (mermer parcası olabilir) zımparayı sarıp klavye üzerinde gezdirmeniz işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.
Tekrar ediyorum, yüzeydeki en küçük pürüzlülük ve çukur boyadan sonra klavyenizde daha belirgin ve kötü bir görüntü oluşturacaktır bu sebeple iyi bir yüzey kalitesi çok önemli.Burada tavsiyem çıkan talaşları atmayıp biriktirmeniz, bunları beyaz tutkal ile karıştırıp boş kalan perde çukurlarına doldurabilirsiniz.

Boyuyoruz

Yüzeyin artık pürüzsüz ve düzgün olduğuna eminsek eğer boyama işlemine geçebilirsiniz, biz önce spreyle boyamayı tercih ettik ancak öncesinde yaptığımız yanlışlardan dolayı maalesef bunu yenilemek zorunda kaldık. İkinci seferde ise bez üzerine döktüğümüz boyayı gitar klavyesine sürterek gerçekleştirdik. Her ikisinde de yakın sonuçlar alınacağını düşünmekteyim. Anca sprey boya kullanacaksanız eğer. çok fazla katman atmamanızda fayda var, neticede boya elastik ve yumuşak bir tabaka oluşturuyor, sesin emilimine ve tellere bastığınızda sap üzerinde izler oluşmasına neden olabiliyor.

Gitarımız Hazır!

Evet, boya işleminden sonra yaklaşık kuruması için bir gün bekledik. Sonrasında ise yeni teller takarak gitarı çalmaya hazır bir duruma getirmiş olduk. Maalesef boya işlemi sırasında gitar gerçekten çok kirleniyor bu sebeple eğer kaliteli bir gitarınız varsa bunu özenle sarıp diğer kısımlarını sprey boyadan korumanızı öneririm.

Ev yapımı perdesiz gitar

Belki farketmişsinizdir, gitar telleri bir miktar normale göre daha yüksek duruyor. Bu aslında bilerek ve isteyerek yaptığımız birşey oldu. Çünkü gitarda perde olmadığı için temiz ve net bir ses almak oldukça zor olabiliyor bu sayede, bütün tızlamarı da /buzzing/ bu sayede yok etmiş olduk.

İlk sonuçlar oldukça tatmin ediciydi, böylesi ucuz bir gitardan böyle bir ses alabilmek beni oldukça mutlu etti ancak şunu söylemeliyim ki perdesiz gitar oldukça pratik ve tekniği üzerinde ciddi bir şekilde çalışma isteyen bir enstrüman. Uzun yıllardır gitar çalıyorum diye çok kendinize güvenmemenizi öneririm 🙂

Bonus

ve tabi bunlar bana yetmedi, daha sonrasında bu gitara nasıl iç mikrofon yerleştiririm ve kanal kayıt yapabilirimin peşine düştüm. Bu sebeple yaklaşık 70 TL civarında satılan 3’lü iç-piezo mikrofon satın aldım. Açıkcası elimde çok kaliteli bir gitar olmadığı için yaptıklarımı tamamen deneysel diye de sınıflandırabiliriz.

Jack Girişi

Jack girişi için gitarınızın en herhangi bir yan yüzeyini kullanabilirsiniz, ben sağ yan yüzeyi kullanmayı tercih ettim ve tam orta noktasından matkap ile deldim. Benim satın aldığım jack dış çapı yaklaşık 12 bucuk mm civarındaydı. Deliği deldikten sonra jack’ı yerine oturtmak biraz uğraştırıyor açıkcası, gitarın gövdesindeki delikten elinizi sokmak zorunda kalıyorsunuz.

Son Aşama

Son olarak, mikrofonların gitar içinde belirlediğim noktalara yapıştırılması kaldı. Benim satın aldığım bu jack-mikrofon setinde bütün lehim ve birleştirme işlemi hazır yapılmış olarak geldi bu sebeple herhangi bir elektriksel bağlantı yapmadım. Aşağıdaki fotoğrafta gördüğünüz bölgelere ise içeriden 3 adet mikrofonu yapıştırdım. Almış olduğum mikrofonların üzerinde soyulup yapıştırmalı bir bağlantı vardı ancak ben güvenmeyerek yine de bir miktar sıvı yapıştırıcı ekledim.


Sonucun gerçekten beni çok şaşırttığını söyleyebilirim. Bu kadar düşük kalitede bir ürünü bir araya getirip bu kadar iyi bir sonuç alacağımı hiç düşünmemiştim. Her şey tamamlandıktan sonra Cenk Erdoğan’ın bir parçasını kanal kayıt olarak kaydettim. Sonucu sizinle paylaşacağım.Related Posts :

2 Comments :

 1. Ahmet Avşar

  Merhaba Hocam,
  Perdesiz gitar yapımı ile ilgili olarak size danışmak istediğim bir konu var. Aynı şeyleri yaptım ancak çıkan şey beni çok tatmin etmedi. Aldığım ses ile ilgili yardıma ihtiyacım var. Acaba size bir video göndersem bana hangi aşamanın düzeltilmesi gerektiği konusunda fikir verebilir misiniz?
  Teşekkürler


 2. Merhabalar,
  Elbette, elimden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışırım. sosyal medya uzerinden de iletisime gecebiliriz


Bir cevap yazın :

* Your email address will not be published.